VJ1206Y151KXBCW1BC
Mfr.Part #
VJ1206Y151KXBCW1BC
Description
CAP CER 150PF 100V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Dielectric Material :
Tantalum
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Radiation Hardening :
No
Width :
1.6mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Voltage - Rated DC :
100V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Weight :
16.187578mg
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
X7R
Depth :
1.6mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±10%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Dielectric :
X7R
Voltage - Rated :
100V
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Metric) :
Capacitance :
150pF
Series :
VJ
Length :
3.2mm
Max Operating Temperature :
125°C
Height :
1.9mm
1206 (3216 Metric)
Vishay / Vitramon VJ1206Y151KXBCW1BC
VJ 150pF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)