VJ1206Y151KBEAT4X
Mfr.Part #
VJ1206Y151KBEAT4X
Description
CAP CER 150PF 500V X7R 1206
Thickness :
1.7018mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
X7R
Published :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
6 Weeks
Capacitance :
150pF
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Tolerance :
±10%
Applications :
Boardflex Sensitive
Voltage - Rated DC :
500V
Series :
VJ OMD
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Datasheets
VJ1206Y151KBEAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206Y151KBEAT4X
VJ OMD 150pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y151KBEAT4X Overview
Ceramic capacitor is 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.A voltage of 500V is required to operate this capacitor.
VJ1206Y151KBEAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V