VJ1206Y151KBAAT4X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1206Y151KBAAT4X
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 150PF 50V X7R 1206
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Capacitance :
150pF
Thickness :
1.7018mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Applications :
Boardflex Sensitive
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Factory Lead Time :
6 Weeks
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
X7R
Voltage - Rated DC :
50V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Mount :
Surface Mount
Series :
VJ OMD
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Tolerance :
±10%
Datasheets
VJ1206Y151KBAAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206Y151KBAAT4X
VJ OMD 150pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y151KBAAT4X Overview
This device's program size/dimension is 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 50V can be used for operation.
VJ1206Y151KBAAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V