VJ1206Y124MXAMT
Mfr.Part #
VJ1206Y124MXAMT
Description
CAP CER 0.12UF 50V X7R 1206
Series :
VJ
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated DC :
50V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Max Operating Temperature :
150°C
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Depth :
1.6mm
Dielectric :
Capacitance :
0.12μF
Voltage - Rated :
50V
Length :
3.2mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Tolerance :
±20%
Datasheets
VJ1206Y124MXAMT
Vishay / Vitramon VJ1206Y124MXAMT
VJ 0.12μF 50V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y124MXAMT Overview
This device's program size/dimension is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 50V can be used for operation.
VJ1206Y124MXAMT Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V