VJ1206Y124MXAMP
Mfr.Part #
VJ1206Y124MXAMP
Description
CAP CER 0.12UF 50V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Published :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
50V
Depth :
1.6mm
Length :
3.2mm
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
150°C
Dielectric :
X7R
Capacitance :
0.12μF
Voltage - Rated DC :
50V
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Tolerance :
±20%
Series :
VJ
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
X7R
Datasheets
VJ1206Y124MXAMP
Vishay / Vitramon VJ1206Y124MXAMP
VJ 1206 3216Metric Ceramic Capacitor 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm X7R ±20% 0.12muF