VJ1206Y124MXACW1BC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1206Y124MXACW1BC
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.12UF 50V X7R 1206
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Depth :
1.6mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Dielectric Material :
Tantalum
Lead Free :
Lead Free
Length :
3.2mm
Case Code (Imperial) :
Width :
1.6mm
Voltage - Rated :
50V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitance :
0.12μF
Termination :
SMD/SMT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
X7R
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
VJ
Radiation Hardening :
No
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dielectric :
X7R
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±20%
Max Operating Temperature :
125°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
1.9mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Voltage - Rated DC :
50V
Vishay / Vitramon VJ1206Y124MXACW1BC
VJ 0.12μF 50V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)