VJ1206Y124KXAMT
Mfr.Part #
VJ1206Y124KXAMT
Description
CAP CER 0.12UF 50V X7R 1206
Capacitance :
0.12μF
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Max Operating Temperature :
150°C
Tolerance :
±10%
Dielectric Material :
Ceramic
Length :
3.2mm
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Mount :
Surface Mount
Published :
Number of Pins :
2
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Voltage - Rated DC :
50V
Depth :
1.6mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
VJ1206Y124KXAMT
Vishay / Vitramon VJ1206Y124KXAMT
VJ 0.12μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y124KXAMT Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.Temperatures greater than -55°C are needed for stable operation.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.Powered by voltage of 50V, it can be operated with a voltage of rated DC.
VJ1206Y124KXAMT Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V