VJ1206Y124KXAAP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1206Y124KXAAP
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.12UF 50V X7R 1206
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Depth :
1.6mm
Length :
3.2mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Dielectric :
X7R
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±10%
Capacitance :
0.12μF
Voltage - Rated DC :
50V
Max Operating Temperature :
150°C
Voltage - Rated :
50V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Series :
VJ
Datasheets
VJ1206Y124KXAAP
Vishay / Vitramon VJ1206Y124KXAAP
VJ 1206 3216Metric Ceramic Capacitor 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm X7R ±10% 0.12muF