VJ1206Y124KXAAC
Mfr.Part #
VJ1206Y124KXAAC
Description
CAP CER 0.12UF 50V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Case Code (Metric) :
Series :
VJ
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Voltage - Rated :
50V
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Published :
Radiation Hardening :
No
Length :
3.2mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
Dielectric :
X7R
Termination :
SMD/SMT
Max Operating Temperature :
150°C
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Capacitance :
0.12μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
1.7mm
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated DC :
50V
Temperature Coefficient :
X7R
Width :
1.6mm
Depth :
1.6mm
Datasheets
VJ1206Y124KXAAC
Vishay / Vitramon VJ1206Y124KXAAC
VJ 1206 3216Metric Ceramic Capacitor 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm X7R ±10% 0.12muF