VJ1206Y124KBBAT4X
Mfr.Part #
VJ1206Y124KBBAT4X
Description
CAP CER 0.12UF 100V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Width :
1.6002mm
Capacitance :
0.12μF
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated DC :
100V
Series :
VJ OMD
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness :
1.7018mm
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated :
100V
Min Operating Temperature :
-55°C
Dielectric :
X7R
Published :
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Factory Lead Time :
14 Weeks
Applications :
Boardflex Sensitive
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Length :
3.3528mm
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
VJ1206Y124KBBAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206Y124KBBAT4X
VJ OMD 0.12μF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y124KBBAT4X Overview
This device's program size/dimension is 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 100V can be used for operation.
VJ1206Y124KBBAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V