VJ1206Y124JXAMT
Mfr.Part #
VJ1206Y124JXAMT
Description
CAP CER 0.12UF 50V X7R 1206
Tolerance :
±5%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
VJ
Voltage - Rated DC :
50V
Capacitance :
0.12μF
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
14 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Datasheets
VJ1206Y124JXAMT
Vishay / Vitramon VJ1206Y124JXAMT
VJ 0.12μF 50V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y124JXAMT Overview
Programs on this device are of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 50V Volts DC - Rated DC.
VJ1206Y124JXAMT Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V