VJ1206Y124JXAAT
Mfr.Part #
VJ1206Y124JXAAT
Description
CAP CER 0.12UF 50V X7R 1206
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
50V
Tolerance :
±5%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
14 Weeks
Capacitance :
0.12μF
Voltage - Rated :
50V
Mount :
Surface Mount
Depth :
1.6mm
Length :
3.2mm
Series :
VJ
Max Operating Temperature :
150°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
Datasheets
VJ1206Y124JXAAT
Vishay / Vitramon VJ1206Y124JXAAT
VJ 0.12μF 50V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y124JXAAT Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.Stable operation requires a temperature higher than -55°C.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 50V allows it to function.
VJ1206Y124JXAAT Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V