VJ1206Y123MXBCW1BC
Mfr.Part #
VJ1206Y123MXBCW1BC
Description
CAP CER 0.012UF 100V X7R 1206
Capacitance :
0.012µF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
3.2mm
Depth :
1.6mm
Height :
1.9mm
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated DC :
100V
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated :
100V
Dielectric Material :
Tantalum
Max Operating Temperature :
125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
15 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
1.6mm
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Dielectric :
X7R
Weight :
16.187578mg
Min Operating Temperature :
-55°C
Published :
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Temperature Coefficient :
X7R
Vishay / Vitramon VJ1206Y123MXBCW1BC
VJ 0.012μF 100V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)