VJ1206Y123KBEAT4X
Mfr.Part #
VJ1206Y123KBEAT4X
Description
CAP CER 0.012UF 500V X7R 1206
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Applications :
Boardflex Sensitive
Published :
Voltage - Rated DC :
500V
Capacitance :
0.012µF
Voltage - Rated :
500V
Series :
VJ OMD
Tolerance :
±10%
Thickness :
1.7018mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Max Operating Temperature :
125°C
Width :
1.6002mm
Length :
3.3528mm
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Datasheets
VJ1206Y123KBEAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206Y123KBEAT4X
VJ OMD 0.012μF 500V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y123KBEAT4X Overview
This device's program size/dimension is 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 500V can be used for operation.
VJ1206Y123KBEAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V