VJ1206Y123KBBAT4X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1206Y123KBBAT4X
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.012UF 100V X7R 1206
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Dielectric :
X7R
Mount :
Surface Mount
Width :
1.6002mm
Voltage - Rated DC :
100V
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Series :
VJ OMD
Length :
3.3528mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Applications :
Boardflex Sensitive
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
125°C
Temperature Coefficient :
X7R
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
0.012µF
Voltage - Rated :
100V
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Tolerance :
±10%
Thickness :
1.7018mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Datasheets
VJ1206Y123KBBAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206Y123KBBAT4X
VJ OMD 0.012μF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y123KBBAT4X Overview
A program's size/dimension is 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm for this device.Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 100V, it is capable of operating.
VJ1206Y123KBBAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V