VJ1206Y123JXCAC
Mfr.Part #
VJ1206Y123JXCAC
Description
CAP CER 0.012UF 200V X7R 1206
Voltage - Rated :
200V
Capacitance :
0.012µF
Series :
VJ
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
200V
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Depth :
1.6mm
Max Operating Temperature :
150°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
3.2mm
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Datasheets
VJ1206Y123JXCAC
Vishay / Vitramon VJ1206Y123JXCAC
VJ 0.012μF 200V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y123JXCAC Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -55°C.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 200V.
VJ1206Y123JXCAC Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V