VJ1206Y123JBEAT4X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1206Y123JBEAT4X
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.012UF 500V X7R 1206
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Published :
Max Operating Temperature :
125°C
Factory Lead Time :
14 Weeks
Width :
1.6002mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Applications :
Boardflex Sensitive
Capacitance :
0.012µF
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Series :
VJ OMD
Mount :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness :
1.7018mm
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Voltage - Rated DC :
500V
Min Operating Temperature :
-55°C
Dielectric :
X7R
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
500V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Length :
3.3528mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
VJ1206Y123JBEAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206Y123JBEAT4X
VJ OMD 0.012μF 500V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y123JBEAT4X Overview
This device's program size/dimension is 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 500V can be used for operation.
VJ1206Y123JBEAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V