VJ1206Y123JBBAT4X
Mfr.Part #
VJ1206Y123JBBAT4X
Description
CAP CER 0.012UF 100V X7R 1206
X7R
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Length :
3.3528mm
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Published :
Mount :
Surface Mount
Thickness :
1.7018mm
Voltage - Rated :
100V
Capacitance :
0.012µF
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Series :
VJ OMD
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±5%
Max Operating Temperature :
125°C
Applications :
Boardflex Sensitive
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
1.6002mm
Voltage - Rated DC :
100V
Datasheets
VJ1206Y123JBBAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206Y123JBBAT4X
VJ OMD 0.012μF 100V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y123JBBAT4X Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm.The operating temperature should be higher than -55°C to achieve stable operation.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.Ceramic capacitor runs on voltage of 100V - Rated DC.
VJ1206Y123JBBAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V