VJ1206Y122KXAMP
Mfr.Part #
VJ1206Y122KXAMP
Description
CAP CER 1200PF 50V X7R 1206
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Surface Mount
Depth :
1.6mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Length :
3.2mm
Voltage - Rated DC :
50V
Max Operating Temperature :
150°C
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
VJ
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Tolerance :
±10%
Temperature Coefficient :
X7R
Radiation Hardening :
No
Capacitance :
1200pF
Voltage - Rated :
50V
Datasheets
VJ1206Y122KXAMP
Vishay / Vitramon VJ1206Y122KXAMP
VJ 1200pF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)