VJ1206Y122KXAAP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1206Y122KXAAP
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1200PF 50V X7R 1206
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Length :
3.2mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
VJ
Min Operating Temperature :
-55°C
Dielectric :
X7R
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±10%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Depth :
1.6mm
Temperature Coefficient :
X7R
Max Operating Temperature :
150°C
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Voltage - Rated DC :
50V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
50V
Mount :
Surface Mount
Capacitance :
1200pF
Datasheets
VJ1206Y122KXAAP
Vishay / Vitramon VJ1206Y122KXAAP
VJ 1200pF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)