VJ1206Y122KBBAT4X
Mfr.Part #
VJ1206Y122KBBAT4X
Description
CAP CER 1200PF 100V X7R 1206
ROHS3 Compliant
Dielectric Material :
Ceramic
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
21 Weeks
Thickness :
1.7018mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Width :
1.6mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Series :
VJ OMD
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
100V
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Applications :
Boardflex Sensitive
Height :
1.7mm
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Tolerance :
±10%
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Length :
3.35mm
Multilayer :
yes
Capacitance :
1200pF
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Datasheets
VJ1206Y122KBBAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206Y122KBBAT4X
VJ OMD 1200pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y122KBBAT4X Overview
Programs on this device are of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 100V Volts DC - Rated DC.
VJ1206Y122KBBAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V