VJ1206Y122JXJPW1BC
Mfr.Part #
VJ1206Y122JXJPW1BC
Description
CAP CER 1200PF 16V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±5%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tape and Reel (TR)
Dielectric Material :
Tantalum
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Max Operating Temperature :
125°C
Depth :
1.6mm
Capacitance :
1200pF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric :
X7R
Voltage - Rated :
16V
Voltage - Rated DC :
16V
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Height :
1.9mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Lead Free :
Lead Free
Temperature Coefficient :
X7R
Width :
1.6mm
Length :
3.2mm
Termination :
SMD/SMT
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
VJ
Case Code (Imperial) :
Vishay / Vitramon VJ1206Y122JXJPW1BC
VJ 1206 3216Metric Ceramic Capacitor 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm X7R ±5% 1200pF