VJ1206Y122JBBAT4X
Mfr.Part #
VJ1206Y122JBBAT4X
Description
CAP CER 1200PF 100V X7R 1206
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
21 Weeks
Temperature Characteristics Code :
X7R
Capacitance :
1200pF
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Thickness :
1.7018mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
1.6mm
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±5%
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Multilayer :
yes
Height :
1.7mm
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Dielectric Material :
Ceramic
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Applications :
Boardflex Sensitive
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Length :
3.35mm
Voltage - Rated DC :
100V
Datasheets
VJ1206Y122JBBAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206Y122JBBAT4X
VJ OMD 1200pF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y122JBBAT4X Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 100V.
VJ1206Y122JBBAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V