VJ1206Y122JBAAT4X
Mfr.Part #
VJ1206Y122JBAAT4X
Description
CAP CER 1200PF 50V X7R 1206
Soft Termination, High Voltage
Length :
3.35mm
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Thickness :
1.7018mm
Factory Lead Time :
21 Weeks
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Height :
1.7mm
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Pbfree Code :
yes
Mount :
Surface Mount
Dielectric Material :
Ceramic
Multilayer :
yes
Series :
VJ OMD
Temperature Characteristics Code :
X7R
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Tolerance :
±5%
Width :
1.6mm
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
X7R
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
50V
Capacitance :
1200pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
VJ1206Y122JBAAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206Y122JBAAT4X
VJ OMD 1200pF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y122JBAAT4X Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.Ceramic capacitor runs on voltage of 50V - Rated DC.
VJ1206Y122JBAAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V