VJ1206Y121KBAAT4X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1206Y121KBAAT4X
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 120PF 50V X7R 1206
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Tolerance :
±10%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
50V
Temperature Coefficient :
X7R
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
6 Weeks
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Thickness :
1.7018mm
Applications :
Boardflex Sensitive
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitance :
120pF
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Series :
VJ OMD
Datasheets
VJ1206Y121KBAAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206Y121KBAAT4X
VJ OMD 120pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y121KBAAT4X Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 50V allows it to function.
VJ1206Y121KBAAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V