VJ1206Y121JBBAT4X
Mfr.Part #
VJ1206Y121JBBAT4X
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 120PF 100V X7R 1206
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
Boardflex Sensitive
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
100V
Tolerance :
±5%
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Series :
VJ OMD
Capacitance :
120pF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Coefficient :
X7R
Mount :
ROHS3 Compliant
Thickness :
1.7018mm
Datasheets
VJ1206Y121JBBAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206Y121JBBAT4X
VJ OMD 120pF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y121JBBAT4X Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.Ceramic capacitor runs on voltage of 100V - Rated DC.
VJ1206Y121JBBAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V