VJ1206Y121JBAAT4X
Mfr.Part #
VJ1206Y121JBAAT4X
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 120PF 50V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Published :
Voltage - Rated DC :
50V
Capacitance :
120pF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Applications :
Boardflex Sensitive
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Mount :
Surface Mount
Series :
VJ OMD
Factory Lead Time :
15 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness :
1.7018mm
Datasheets
VJ1206Y121JBAAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206Y121JBAAT4X
VJ OMD 120pF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y121JBAAT4X Overview
A 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.This device can operate on voltage - Rated DC of 50V.
VJ1206Y121JBAAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V