VJ1206Y105MXJAT
Mfr.Part #
VJ1206Y105MXJAT
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1UF 16V X7R 1206
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Height :
67μm
Case Code (Imperial) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
16V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Capacitance :
1μF
Tolerance :
±20%
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
14 Weeks
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Length :
3.2mm
Dielectric :
X7R
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Case Code (Metric) :
Depth :
1.6mm
Temperature Coefficient :
X7R
Max Operating Temperature :
150°C
Width :
1.6mm
Voltage - Rated :
16V
Mount :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
VJ
Datasheets
VJ1206Y105MXJAT
Vishay / Vitramon VJ1206Y105MXJAT
VJ 1μF 16V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y105MXJAT Overview
Programs on this device are of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm size/dimension.Temperatures greater than -55°C are recommended for stable operation.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 16V Volts DC - Rated DC.
VJ1206Y105MXJAT Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V