VJ1206Y105MNXAT
Mfr.Part #
VJ1206Y105MNXAT
Description
CAP CER 1UF 25V X7R 1206 EPOXY
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
3.2mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Series :
VJ
Voltage - Rated :
25V
Capacitance :
1μF
Feature :
Epoxy Mountable, Non-Magnetic
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Multilayer :
yes
Terminal Finish :
Silver/Palladium (Ag/Pd)
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
X7R
Height :
1.7mm
Dielectric Material :
Ceramic
JESD-609 Code :
e4
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Surface Mount :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
ECCN Code :
EAR99
Width :
1.6mm
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±20%
Temperature Characteristics Code :
X7R
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Datasheets
VJ1206Y105MNXAT
VJ CERAMIC CAPACITOR 1206 3216Metric Ceramic Capacitor 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm X7R ±20% 1muF