VJ1206Y105KNXAJ
Mfr.Part #
VJ1206Y105KNXAJ
Description
CAP CER 1UF 25V X7R 1206 EPOXY
Tape and Reel (TR)
Feature :
Epoxy Mountable, Non-Magnetic
Terminal Finish :
Silver/Palladium (Ag/Pd)
Height :
1.7mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Surface Mount :
yes
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
25V
Capacitance :
1μF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Width :
1.6mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ROHS3 Compliant
Multilayer :
yes
JESD-609 Code :
e4
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Number of Terminations :
2
HTS Code :
Temperature Coefficient :
X7R
Length :
3.2mm
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Dielectric Material :
Ceramic
Packing Method :
TR, 7 INCH
Datasheets
VJ1206Y105KNXAJ
VJ CERAMIC CAPACITOR 1206 3216Metric Ceramic Capacitor 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm X7R ±10% 1muF