VJ1206Y105KNJAT
Mfr.Part #
VJ1206Y105KNJAT
Description
CAP CER 1UF 16V X7R 1206 EPOXY
Ceramic Capacitors
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Multilayer :
yes
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Series :
VJ
Width :
1.6mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Length :
3.2mm
JESD-609 Code :
e4
Capacitance :
1μF
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±10%
Surface Mount :
yes
Dielectric Material :
Ceramic
Height :
1.7mm
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
Terminal Finish :
Silver/Palladium (Ag/Pd)
Feature :
Epoxy Mountable, Non-Magnetic
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
HTS Code :
Voltage - Rated :
16V
Temperature Characteristics Code :
X7R
Datasheets
VJ1206Y105KNJAT
VJ CERAMIC CAPACITOR 1206 3216Metric Ceramic Capacitor 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm X7R ±10% 1muF