VJ1206Y105KFJA
Mfr.Part #
VJ1206Y105KFJA
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1UF 16V X7R 1206
Ceramic Capacitors
HTS Code :
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Tolerance :
±10%
Reference Standard :
AEC-Q200
Multilayer :
yes
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Coefficient :
X7R
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
14 Weeks
Temperature Characteristics Code :
X7R
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Mount :
Surface Mount
Published :
Series :
VJ
JESD-609 Code :
e4
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Length :
3.2mm
Voltage - Rated DC :
16V
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitance :
1μF
Height :
1.7mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Thickness :
939.8μm
Number of Terminations :
2
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Silver/Palladium (Ag/Pd)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Width :
1.6mm
Datasheets
VJ1206Y105KFJA
Vishay / Vitramon VJ1206Y105KFJA
VJ 1μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y105KFJA Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.Powered by voltage of 16V, it can be operated with a voltage of rated DC.
VJ1206Y105KFJA Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V