VJ1206Y104MXBMT
Mfr.Part #
VJ1206Y104MXBMT
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.1UF 100V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Metric) :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
14 Weeks
Width :
1.6mm
Capacitance :
0.1μF
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Voltage - Rated DC :
100V
Length :
3.2mm
Mount :
Surface Mount
Depth :
1.6mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Weight :
16.187578mg
Max Operating Temperature :
150°C
Voltage - Rated :
100V
Series :
VJ
Published :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Height :
1.8mm
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric :
X7R
Datasheets
VJ1206Y104MXBMT
Vishay / Vitramon VJ1206Y104MXBMT
VJ 0.1μF 100V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y104MXBMT Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.The operating temperature should be higher than -55°C to achieve stable operation.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.Ceramic capacitor runs on voltage of 100V - Rated DC.
VJ1206Y104MXBMT Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V