VJ1206Y104MXACW1BC
Mfr.Part #
VJ1206Y104MXACW1BC
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Length :
3.2mm
Termination :
SMD/SMT
Min Operating Temperature :
-55°C
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric :
X7R
Case Code (Imperial) :
Height :
1.9mm
X7R
Factory Lead Time :
14 Weeks
Dielectric Material :
Tantalum
Capacitance :
0.1μF
Depth :
1.6mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Metric) :
Lead Free :
Lead Free
Width :
1.6mm
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Voltage - Rated :
50V
Published :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Series :
VJ
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
50V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Vishay / Vitramon VJ1206Y104MXACW1BC
VJ 0.1μF 50V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)