VJ1206Y104KNCAT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1206Y104KNCAT
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.1UF 200V X7R 1206
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±10%
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Terminal Finish :
Silver/Palladium (Ag/Pd)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Published :
Length :
3.2mm
Dielectric Material :
Ceramic
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Capacitance :
0.1μF
Pbfree Code :
yes
Temperature Characteristics Code :
X7R
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Series :
VJ
Rated (DC) Voltage (URdc) :
200V
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e4
Voltage - Rated :
200V
Multilayer :
yes
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Surface Mount
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
1.7mm
Thickness :
1.7018mm
Temperature Coefficient :
X7R
Width :
1.6mm
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Datasheets
VJ1206Y104KNCAT
Vishay / Vitramon VJ1206Y104KNCAT
VJ 0.1μF 200V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y104KNCAT Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.
VJ1206Y104KNCAT Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm