VJ1206Y104KLCAJ32
Mfr.Part #
VJ1206Y104KLCAJ32
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 100000 PF 200V X7R 1206
Series :
VJ
Vishay
Class :
Class 2
Packaging :
MouseReel
Product :
General Type MLCCs
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Dielectric :
X7R
Product Width :
1.6mm
Package :
Digi-Reel?
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Failure Rate :
Height :
1.7 mm
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
RoHS :
N
Product Length :
3.2mm
Product Type :
Ceramic Capacitors
Subcategory :
Capacitors
Brand :
Qualification :
AEC-Q200
Length :
3.2 mm
Width :
1.6 mm
Applications :
Automotive
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Product Status :
Active
Voltage - Rated :
200V
Thickness (Max) :
0.067" (1.70mm)
Capacitance Tolerance :
± 10%
Lead Spacing :
Temperature Coefficient :
X7R
Termination :
Standard
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Capacitance :
0.1 µF
Base Product Number :
VJ1206
Features :
High Temperature
Height - Seated (Max) :
Tolerance :
±10%
Termination Style :
SMD/SMT
Datasheets
VJ1206Y104KLCAJ32
Vishay / Vitramon VJ1206Y104KLCAJ32
VJ 0.1 μF 200V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) -55°C ~ 150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)