VJ1206Y104KBAAT4X
Mfr.Part #
VJ1206Y104KBAAT4X
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Pbfree Code :
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Dielectric Material :
Ceramic
Tolerance :
±10%
Factory Lead Time :
14 Weeks
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mount :
Surface Mount
Temperature Characteristics Code :
X7R
Termination :
SMD/SMT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Series :
VJ OMD
Thickness :
1.7018mm
Height :
1.7mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
3.35mm
Multilayer :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
1.6mm
HTS Code :
Feature :
Soft Termination, High Voltage
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
0.1μF
Voltage - Rated DC :
50V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Applications :
Boardflex Sensitive
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Case Code (Metric) :
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
VJ1206Y104KBAAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206Y104KBAAT4X
VJ OMD 0.1μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y104KBAAT4X Overview
Ceramic capacitor is 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.A voltage of 50V is required to operate this capacitor.
VJ1206Y104KBAAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V