VJ1206Y104JXBMT
Mfr.Part #
VJ1206Y104JXBMT
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.1UF 100V X7R 1206
Tolerance :
±5%
Termination :
SMD/SMT
Length :
3.2mm
Width :
1.6mm
Published :
Capacitance :
0.1μF
Weight :
16.187578mg
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Voltage - Rated :
100V
Dielectric :
X7R
Case Code (Metric) :
Depth :
1.6mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Max Operating Temperature :
150°C
Height :
1.8mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Voltage - Rated DC :
100V
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
14 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Series :
VJ
Case Code (Imperial) :
Datasheets
VJ1206Y104JXBMT
Vishay / Vitramon VJ1206Y104JXBMT
VJ 0.1μF 100V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y104JXBMT Overview
A 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm size/dimension program is available for this device.A higher operating temperature is required to achieve stable operation.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.This device can operate on voltage - Rated DC of 100V.
VJ1206Y104JXBMT Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V