VJ1206Y104JNCAJ
Mfr.Part #
VJ1206Y104JNCAJ
Description
CAP CER 0.1UF 200V 1206 EPOXY
Ceramic Capacitors
Number of Terminations :
2
Series :
VJ
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
200V
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
HTS Code :
Length :
3.2mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Pbfree Code :
yes
Height :
1.7mm
Packing Method :
TR, 7 INCH
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Multilayer :
yes
Tolerance :
±5%
Terminal Finish :
Silver/Palladium (Ag/Pd)
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e4
Feature :
Epoxy Mountable, Non-Magnetic
Surface Mount :
X7R
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitance :
0.1μF
Rated (DC) Voltage (URdc) :
200V
Dielectric Material :
Ceramic
Width :
1.6mm
Datasheets
VJ1206Y104JNCAJ
VJ CERAMIC CAPACITOR 1206 3216Metric Ceramic Capacitor 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm X7R ±5% 0.1muF