VJ1206Y103MXXMT
Mfr.Part #
VJ1206Y103MXXMT
Description
CAP CER 10000PF 25V X7R 1206
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
10000pF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Published :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
HTS Code :
Dielectric Material :
Ceramic
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Characteristics Code :
X7R
Thickness :
1.7018mm
Voltage - Rated DC :
25V
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
Depth :
1.6mm
VJ
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Factory Lead Time :
21 Weeks
Multilayer :
yes
Datasheets
VJ1206Y103MXXMT
Vishay / Vitramon VJ1206Y103MXXMT
VJ 10000pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y103MXXMT Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 25V.
VJ1206Y103MXXMT Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V