VJ1206Y103MXPAT5Z
Mfr.Part #
VJ1206Y103MXPAT5Z
Description
CAP CER 10000PF 250V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Width :
1.6002mm
Voltage - Rated DC :
250V
Factory Lead Time :
13 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
Published :
Series :
VJ HVArc Guard™
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Voltage - Rated :
250V
Capacitance :
10000pF
Min Operating Temperature :
-55°C
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±20%
Max Operating Temperature :
125°C
Feature :
High Voltage
Length :
3.2004mm
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness :
1.7018mm
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Datasheets
VJ1206Y103MXPAT5Z
Vishay / Vitramon VJ1206Y103MXPAT5Z
VJ HVArc Guard™ 10000pF 250V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y103MXPAT5Z Overview
Ceramic capacitor is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm in size/dimension for this device.An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.A voltage of 250V is required to operate this capacitor.
VJ1206Y103MXPAT5Z Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 250V