VJ1206Y103MLEAJ32
Mfr.Part #
VJ1206Y103MLEAJ32
Description
CAP CER 10000 PF 500V X7R 1206 P
Ceramic Capacitors
Ratings :
AEC-Q200
Package :
Digi-Reel?
Class :
Class 2
Applications :
Automotive
Packaging :
MouseReel
Subcategory :
Capacitors
Length :
3.2 mm
Thickness (Max) :
0.067" (1.70mm)
Size / Dimension :
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Termination Style :
SMD/SMT
Vishay
Type :
Lead-Bearing Finish MLCCs
Base Product Number :
VJ1206
Product :
General Type MLCCs
Features :
High Temperature
Width :
1.6 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Product Type :
Ceramic Capacitors
Lead Spacing :
Lead Style :
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Termination :
Standard
Tolerance :
±20%
Series :
VJ
Height :
1.7 mm
Brand :
Failure Rate :
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Voltage - Rated :
500V
Qualification :
AEC-Q200
Product Status :
Active
Height - Seated (Max) :
Capacitance :
10000 pF
RoHS :
N
Datasheets
VJ1206Y103MLEAJ32
Vishay / Vitramon VJ1206Y103MLEAJ32
VJ 10000 pF 500V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) -55°C ~ 150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)