VJ1206Y103KXEMC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1206Y103KXEMC
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10000PF 500V X7R 1206
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Series :
VJ
Multilayer :
yes
Factory Lead Time :
21 Weeks
Temperature Coefficient :
X7R
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitance :
10000pF
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated DC :
500V
Temperature Characteristics Code :
X7R
Dielectric Material :
Ceramic
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Length :
3.2mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±10%
Applications :
GENERAL PURPOSE
HTS Code :
Height :
1.7mm
Published :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Thickness :
1.7018mm
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Pbfree Code :
yes
Depth :
1.6mm
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
VJ1206Y103KXEMC
Vishay / Vitramon VJ1206Y103KXEMC
VJ 10000pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y103KXEMC Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.Powered by voltage of 500V, it can be operated with a voltage of rated DC.
VJ1206Y103KXEMC Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V