VJ1206Y103KBLAT4X
Mfr.Part #
VJ1206Y103KBLAT4X
Description
CAP CER 10000PF 630V X7R 1206
X7R
Reach Compliance Code :
Unknown
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Mount :
Surface Mount
Packing Method :
TR, 7 INCH
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size Code :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
14 Weeks
Dielectric Material :
Ceramic
Applications :
Boardflex Sensitive
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Thickness :
1.7018mm
Length :
3.35mm
Tolerance :
±10%
JESD-609 Code :
e3
Width :
1.6mm
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
1206 (3216 Metric)
Height :
1.7mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Rated DC :
630V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Capacitance :
10000pF
Series :
VJ OMD
Datasheets
VJ1206Y103KBLAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206Y103KBLAT4X
VJ OMD 10000pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y103KBLAT4X Overview
This device's program size/dimension is 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 630V can be used for operation.
VJ1206Y103KBLAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 630V