VJ1206Y103KBEAT4X
Mfr.Part #
VJ1206Y103KBEAT4X
Description
CAP CER 10000PF 500V X7R 1206
Length :
3.3528mm
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Voltage - Rated DC :
500V
Temperature Coefficient :
X7R
Number of Pins :
2
Factory Lead Time :
14 Weeks
Dielectric :
X7R
Series :
VJ OMD
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Applications :
Boardflex Sensitive
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Max Operating Temperature :
125°C
Capacitance :
10000pF
Tolerance :
±10%
Thickness :
1.7018mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Width :
1.6002mm
Voltage - Rated :
500V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Datasheets
VJ1206Y103KBEAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206Y103KBEAT4X
VJ OMD 10000pF 500V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y103KBEAT4X Overview
Ceramic capacitor is 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm in size/dimension for this device.An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.A voltage of 500V is required to operate this capacitor.
VJ1206Y103KBEAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V