VJ1206Y103JXLAT5Z
Mfr.Part #
VJ1206Y103JXLAT5Z
Description
CAP CER 10000PF 630V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Case Code (Metric) :
Series :
VJ HVArc Guard™
Thickness :
1.7018mm
Lead Free :
Lead Free
Width :
1.6mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
1.7mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitance :
10000pF
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Imperial) :
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
X7R
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Feature :
High Voltage
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Dielectric Material :
Ceramic
Factory Lead Time :
14 Weeks
Published :
Length :
3.2mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Characteristics Code :
X7R
Number of Terminations :
2
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±5%
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Multilayer :
yes
Voltage - Rated DC :
630V
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Surface Mount
Datasheets
VJ1206Y103JXLAT5Z
Vishay / Vitramon VJ1206Y103JXLAT5Z
VJ HVArc Guard™ 10000pF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y103JXLAT5Z Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 630V, it can operate.
VJ1206Y103JXLAT5Z Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 630V