VJ1206Y103JBEAT4X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1206Y103JBEAT4X
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10000PF 500V X7R 1206
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Pbfree Code :
yes
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
500V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
X7R
Series :
VJ OMD
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Temperature Characteristics Code :
X7R
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
HTS Code :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Height :
1.7mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±5%
Thickness :
1.7018mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Multilayer :
yes
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Published :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Depth :
1.6mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Applications :
Boardflex Sensitive
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Capacitance :
10000pF
Dielectric Material :
Ceramic
Factory Lead Time :
14 Weeks
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Mount :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Length :
3.35mm
Number of Terminations :
2
Datasheets
VJ1206Y103JBEAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206Y103JBEAT4X
VJ OMD 10000pF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y103JBEAT4X Overview
This device's program size/dimension is 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 500V can be used for operation.
VJ1206Y103JBEAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V