VJ1206Y103JBAAT4X
Mfr.Part #
VJ1206Y103JBAAT4X
Description
CAP CER 10000PF 50V X7R 1206
Length :
3.3528mm
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Width :
1.6002mm
Tolerance :
±5%
14 Weeks
Thickness :
1.7018mm
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
50V
Series :
VJ OMD
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Capacitance :
10000pF
Max Operating Temperature :
125°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
50V
Applications :
Boardflex Sensitive
Datasheets
VJ1206Y103JBAAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206Y103JBAAT4X
VJ OMD 10000pF 50V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y103JBAAT4X Overview
This device's program size/dimension is 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 50V can be used for operation.
VJ1206Y103JBAAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V