VJ1206Y102MXEMP
Mfr.Part #
VJ1206Y102MXEMP
Description
CAP CER 1000PF 500V X7R 1206
Voltage - Rated :
500V
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Voltage - Rated DC :
500V
Depth :
1.6mm
Capacitance :
1000pF
Length :
3.2mm
Series :
VJ
Max Operating Temperature :
150°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Temperature Coefficient :
X7R
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±20%
Datasheets
VJ1206Y102MXEMP
Vishay / Vitramon VJ1206Y102MXEMP
VJ 1000pF 500V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)