VJ1206Y102MXEMC
Mfr.Part #
VJ1206Y102MXEMC
Description
CAP CER 1000PF 500V X7R 1206
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
1000pF
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Voltage - Rated :
500V
Tolerance :
±20%
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Depth :
1.6mm
Max Operating Temperature :
150°C
Series :
VJ
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
500V
Length :
3.2mm
Datasheets
VJ1206Y102MXEMC
Vishay / Vitramon VJ1206Y102MXEMC
VJ 1000pF 500V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)